2023 жылғы 4-15 желтоқсан аралығында ҚазҰМУ Қоғамдық денсаулық сақтау кафедрасы. С. Д. асфендияровқа “сапар-профессор” бағдарламасы аясында профессорлар Фахер Рахим мен Дон Элисео Люцеро Присно III келді

Ираннан келген Профессор Рахим Чихан университетінің (Cihan University) зерттеу орталығының директоры, Сүлеймания, 540-тан астам ғылыми жарияланымдардың авторы, Хирш индексімен әлемдегі ең көп сілтеме жасалған ғалымдардың 1% -7 Кіреді71.

Доктор Дон Прискно public Health Challenges (Wiley) журналының бас редакторы және BMC Global Health Research and Policy бас редакторының орынбасары, Q1/if of 8.7, Лондон Гигиена және тропикалық медицина мектебінің профессоры, Хирш индексі 35 болатын 200-ден астам басылымның авторы.

Сапар барысында профессорларға жаһандық денсаулық саласындағы заманауи зерттеулердің басым бағыттары, сондай-ақ жарияланым әлеуетін дамыту және ғылыми жұмыстарды жазу ерекшеліктері мәселелері қаралды. Осы өзекті мәселелерді түсінуге келуші профессорлардың келесі тақырыптардағы дәрістері мен мастер-класстарынан қол жеткізілді:

• Білім берудегі зерттеулер;
  • Халықаралық академиялық журналдардағы жарияланымдар;
  • Қолжазбаңыз үшін ең жақсы журналды қалай табуға болады;
  • Орталық Азия туралы деректердегі жаһандық олқылықтарды толтыру;
  • Жаһандық денсаулық пен теңсіздік динамикасы;
  • Жаһандық денсаулық экономикасы және денсаулық сақтау технологияларын бағалау;
  • Жаһандық денсаулық саласындағы мансап;
  • Климаттың өзгеруі және жаһандық денсаулық.

Профессорлардың дәрістері ПОҚ мен студенттердің, соның ішінде шетелдік студенттердің қызығушылығы мен қызығушылығын тудырды. Сабақтас пәндердің мүдделі оқытушыларымен қосымша кездесулер-консультациялар өткізілді.

Сапар барысында проф. Ф. Рахим ҚазҰМУ КЕАҚ ПОҚ және студенттерімен келесі ғылыми-зерттеу жобаларына бастамашы болды және бастады:

• Vape and health (шығу-мақала);
  • Мұз шайындағы ауыр металл және бақылау элементтері (шығу – мақала);
  • CA research-тегі арнайы зерттеулер (шығу-мақала – ;
  • CA Public Health research and education hub (вебсайт, Жарияланымдар, ҚазҰМУ Ғылыми беделін арттыру);
  • Микробиологиядағы зерттеулер: спрейдің әсері туралы алдын-ала клиникалық зерттеулердің мета-анализі – құрғақ порчина плазмасы mic микробиота композициясы (шығу-мақала);
  • Phenomics: a meta-analysis of preclinical studies about the effect of spray – dried porcine plasma on microbiota composition (шығу-мақала).

Профессор don Eliseo Lucero-Prisno III болашақта public health Challenges немесе BMC Global Health Research and Policy журналында, Q1/if of 8.7 Орталық Азиядағы зерттеулер бойынша арнайы шығарылым ұсынды, бұл “ҚазҰМУ” КЕАҚ зерттеулерін халықаралық оқырман және сарапшы аудиторияға таратуға көмектеседі. Арнайы шығарылымнан кейін 2024 жылы Берлинде өткен World Health Summit конференциясында сессия ұйымдастырылады. Бұл конференция WHO отырысының жалғасы болып табылады, бұл ҚазҰМУ зерттеулерін халықаралық, жоғары сілтеме жасалған халықаралық қоғамдастық арасында таратуға мүмкіндік береді. Бұл ҚазҰМУ-ға шетелдік сарапшылармен және ұйымдармен ынтымақтастықтың қосымша мүмкіндіктерін ашады.

Профессорлармен жас ғалымдарды, магистранттар мен докторанттарды сапалы Жарияланымдар дайындау дағдыларын арттыру үшін оларға жетекшілік ету туралы келісім жасалды.