Ғылыми-зерттеу жұмысы

Қоғамдық денсаулық сақтау кафедрасында қоғамдық денсаулық мәселелері бойынша ғылыми – зерттеу жұмыстары белсенді жүргізілуде.

Кафедра қызметкерлері ҚР ДСМ жұмыс топтарының құрамында жетекші ғылыми-зерттеу орталықтарының қатысуымен Қазақстан Республикасында медициналық-әлеуметтанулық зерттеулерді ғылыми-әдіснамалық қамтамасыз ету; бастапқы медициналық-санитариялық көмек деңгейінде аурулардың негізгі топтарының интеграцияланған бастапқы профилактикасы; аурулардың басым топтарының қайталама профилактикасының негізгі тәсілдері бойынша әдістемелік ұсынымдар әзірледі.

Кафедра бітіруші кафедра болып табылады, ғылыми-педагогикалық кадрлар даярланды, “Қоғамдық денсаулық сақтау”, “Медициналық – профилактикалық іс”, “Мейіргер ғылымы” мамандықтары бойынша магистрлік диссертациялар қорғалды.

ҚР ДСМ, қосымша білім беру Институтымен және бірқатар облыстардың денсаулық сақтау департаменттерінің басшыларымен бірлесіп ТМККК және МӘМС шеңберінде ауыл тұрғындарын профилактикалық тексерудің өзекті мәселелерін талқылады. Алматы облысының 42 медицина қызметкеріне дәріс оқылды (Қожекенова Ж. А., Аимбетова Г. Е.)

Кафедра халықаралық ғылыми-практикалық конференциялар өткізеді, оның қорытындысы бойынша кафедраның барлық ұжымының қатысуымен ғылыми еңбектер жинақтары жарияланады, сондай-ақ оқытушылар ЖОО аралық, қалалық және халықаралық конференциялар, симпозиумдар мен конгрестер жұмысына белсенді қатысады, ғылыми-зерттеу жұмыстарына жүйелі түрде рецензия жасайды.

Жыл сайын кафедрада магистрлік, докторлық жұмыстарды дайындау бойынша үлкен жұмыс жүргізіледі, олардың жетекшілері кафедра профессорлары, доценттері болып табылады.

Жоспар бойынша кафедраның барлық қызметкерлері жыл сайын біліктілікті арттыру курстарынан өтеді және академиялық ұтқырлыққа ел ішінде де, шетелде де қатысады.

ҚР БҒМ шетелдік мамандарды тарту бағдарламасы аясында кафедраға барды:

Ираннан келген Профессор Рахим Чихан университетінің (Cihan University) зерттеу орталығының директоры, Сүлеймания, 540-тан астам ғылыми жарияланымдардың авторы, 71- Хирш индексімен әлемдегі ең көп сілтеме жасалған ғалымдардың 1% кіреді.

Доктор Дон Присно public Health Challenges (Wiley) журналының бас редакторы және BMC Global Health Research and Policy бас редакторының орынбасары, Q1/if of 8.7, Лондон Гигиена және тропикалық медицина мектебінің профессоры, Хирш индексі 35 болатын 200-ден астам басылымның авторы.

Сапар барысында профессорларға жаһандық денсаулық саласындағы заманауи зерттеулердің басым бағыттары, сондай-ақ жарияланым әлеуетін дамыту және ғылыми жұмыстарды жазу ерекшеліктері мәселелері қаралды. Профессорлармен жас ғалымдарды, магистранттар мен докторанттарды сапалы жарияланымдар дайындау дағдыларын арттыру үшін оларға жетекшілік ету туралы келісім жасалды.